Hrabkov
- zaniknutehrady
- Jan 2, 2019
- 2 min read
Updated: Jan 4, 2019
V lese na juh od malebnej dedinky v hornej časti údolia Križovanky Hrabkov sa nachádza vo výške zhruba 612 metrov nad morom výbežok. Na tomto vrchu, ktorý je ľudovo nazývaný Hradzisko, stál kedysi neveľký hrádok.
Vznik: okolo 12. storočia Zánik: presne nevieme, pravdepodobne niekedy okolo 15. storočia
Aj napriek tomu, že zaniknutý hrádok na kopci Hradzisko nesie názov Hrabkov, s obyvateľmi tejto obce na východnom Slovensku nemá de facto nič spoločné. Jeho vznik datujeme ešte predtým, ako dedina vznikla, historici hovoria už o dvanástom storočí, zatiaľ čo prvá písomná zmienka o Hrabkove pochádza až z roku 1332. Domnievame sa teda, že hrádok súvisel skôr s okolitými Sedlicami, prípadne Chmiňanmi.

Plocha hrádku bola oválneho tvaru s priemerom desať až dvanásť metrov. Na vrchu stála niekedy iba drevená strážna veža a na mieste sa nachádzala priekopa, val a zo severnej strany i valový prstenec. Celkové územie malo rozlohu 30 x 26 metrov.
Na Hradzisku sa uskutočnil začiatkom osemdesiatych rokov minulého storočia dôležitý prieskum Slivku a Čaploviča. Na mieste sa podarilo získať úlomky keramiky z dvanásteho a trinásteho storočia.
Hrabkovský hrádok bol dôležitou komunikačnou linkou medzi Šarišom a Spišom. Slivka a Vallašek v tejto súvislosti dodávajú, že na východnom okraji obce sa nachádzal augustiniánsky kláštor sv. Ducha, ktorý dal postaviť vlastník dediny Mikuláš z Perína. Je pritom zaujímavé poznamenať, že perinovský rod pochádzal z Trebišova a získal si obľubu uhorského kráľa Žigmunda Luxemburského. Pôsobenie rodiny sa týkalo, prirodzene, najmä dnešnej dediny Perín-Chym, ktorá sa nachádza blízko Košíc a kedysi tvorila Abovskú župu. Syn "hrabkovského" Mikuláša s rovnakým menom sa stal neskôr významným šľachticom i rytierom a podieľal sa na husitských bojoch.
Tip na výlet. Pokiaľ by ste sa vybrali na vrch Hradzisko obdivovať miesto, kde sa kedysi vypínal stredoveký hrádok, vrelo Vám odporúčam návštevu neďalekej lokality prírodnej pamiatky Hrabkovské zlepence. Tvoria ju skalné útvary z pieskovcov a zlepencov, v ktorých je zachovaných viacero pozostatkov fauny i flóry z pravekých dôb. Od roku 1989 ide o chránené územie, s rozlohou takmer jedného hektára je v správe štátnej ochrany prírody Prešov.
Bibliografické odkazy:
NERER, M.: Uhorskí šľachtici Mikuláš z Perina, Stibor zo Stiboríc a Ladislav z Ludaníc vo víre husitských bojov. Historický ústav Filozofickej fakulty Masarykovej univerzity. Brno 2010, s. 8-14.
Oficiálne stránky obce Hrabkov. 2018. História. [cit. 2019-01-04]. URL: <http://www.hrabkov.ocu.sk/-historia>
SLIVKA, M - VALLAŠEK A.: Hrady a hrádky na východnom Slovensku. Východoslovenské vydavateľstvo Košice. Košice 1991, s.119. ISBN: 80-85174-42-1
Štátny zoznam osobitne chránených území časti prírody SR. 2007. Prírodná pamiatka Hrabkovské zlepence. [cit. 2019-01-04]. URL: <http://uzemia.enviroportal.sk/main/detail/cislo/550>
Comments